Rekuperacja w domu jednorodzinnym, staje się coraz popularniejszym zapytaniem wśród naszych Klientów. Bardzo często, Klienci, którzy decydują się w swoim domu na klimatyzację, decydują się również na rekuperację. Jeżeli dom jest w stanie budowy, lub remontu, ułatwia to sprawę. Do takiej rekuperacji w domu, możemy dołożyć chłodnicę, np. freonową i stworzyć scentralizowany system klimatyzacji komfortu w naszym domu. Tłumacząc to prościej, możemy, nawiewać do pomieszczeń nie tylko świeże i oczyszczone przez filtry powietrze, ale również je odpowiednio schłodzić, aby utrzymać w pomieszczeniu warunki komfortu.

Dawniej, mieliśmy dostępną tylko wentylację grawitacyjną, później dołożono do niej wentylatory wyciągowe w łazienkach, a następnie stwierdzono, że można by całą wentylację w domu, zorganizować za pomocą wymuszonego ciągu przez wentylatory, dołożyć do tego filtrowanie powietrza oraz odzysk części ciepłą i w ten sposób powstała rekuperacja.

System taki może być stworzony w oparciu o:

1.Tradycyjny system rur stalowych, łączonych ze sobą na sztywno i rozprowadzonych po całym domu.
2. System plastikowych węży, z powłoką antybakteryjną w środku, łączonych ze sobą na gumowych uszczelkach i rozprowadzonych po całym domu.
3. Połączenie tych dwóch systemów, jak na zdjęciu obok.

system węży pe-flex

system rur stalowych spiro

system pe flex
wiertnica

Przy wykonywaniu rekuperacja w domu jednorodzinnym wykorzystującej obie metody, należy wcześniej sobie dobrze przemyśleć całą instalację i prowadzenie nitek wentylacyjnych. Najlepiej jest tutaj skorzystać z pomocy fachowców, którzy doradzą, w jaki sposób rozprowadzić instalację. Rury pe-flex, możemy prowadzić wszędzie tam, gdzie mamy mało miejsca, np w warstwie ocieplenia dachu, jakichś sufitach podwieszanych, które nie mają zbyt dużo wolnej przestrzeni.

Z kolei, rury stalowe wszędzie tam, gdzie jest na to miejsce i nie zależy nam, czy będą zabudowane, czy będą szły po wierzchu, czyli jakieś pomieszczenia techniczne, piony, podejścia do centrali.

W tym projekcie rekuparacji w domu jednorodzinnym, zdecydowaliśmy się na wykonaniu otworów w płycie za pomocą wiertnicy, aby rury w nie wchodzące pasowały prawie na styk, co w połączeniu z dobrym zamocowaniem, gwarantuje ich stabilność.

Wentylacja piętra jak i parteru została wykonana na systemie wentylacyjnym PE-FLEX, a rury stalowe zostały stworzone do wykonania pionów i połączeń między centralą, a pierwszą puszką przyłączeniową systemu PE-FLEX.

Realizacje

przyłącze centrala
Back to top of page